چه کادربندی هایی در عکاسی داریم؟

خواننده عزیز، به کلاس درس "مهارت های تصویربرداری" ما خوش آمدید. ما در والاوید در یک مجموعه آموزش قصد داریم تا شما را با انواع مهارت ها و دانشی که برای تبدیل به یک عکاس حرفه ای شدن نیاز دارید، آشنا کنیم. به عنوان جلسه اول نیز، موضوع جذاب انواع نماها در عکاسی را انتخاب کرده ایم.

تمایل ما انسان‌ها به تصویرگری، انکار نشدنی است. بشر، روزی تصویرگری را با دودۀ ذغال از گاوهای وحشی آغاز کرد و قرن‌ها بعد، تصاویر همان گاوهای وحشی را بر نگاتیو ثبت کرد یا همین حوالی عمر خودمان هنوز هم تصاویر گاوهای وحشی را ضبط و ثبت می‌کند؛ اما این‌بار بر مموری میکرو SD. پس سنت همان سنت است، اسلوب اما تغییر کرده و خواهد کرد.

حالا ببینیم چه نماها یا کادربندی هایی در عکاسی داریم:

انواع نماهای عکاسی 

دعوت شدی درباره ی استوک فوتیج بخونی

انواع نماها در عکاسی

یک آدم دو پا را تصور کنید که در یک موقعیت یا صحنه قرار گرفته. حالا قدم به قدم از نمای بسیار دور یا اکستریم لانگ شات (ELS) به سمت نمای بسیار بسته یا اکستریم کلوز آپ (ECU) حرکت می کنیم.

اکستریم لانگ شات: این نما در حقیقت برای معرفی موقعیت و فضای صحنه است. در این نما، تصویر شامل دشت و کوه صحرا و… است و از انسان هم در گوشه‌ای از آن اثری وجود دارد.

لانگ شات: در این نما، هم سوژه را به صورت کامل می‌بینیم و هم فضای اطرافش را. در این حالت بیننده، موقعیت مکانی را درک می‌کند و همچنین صحنۀ سوژه برایش مشخص می‌‌شود.

فول شات: در تصویر نمای کامل این فرد، قد و هیکلش را یک‌جا با چشم‌های‌مان متر می‌کنیم. این نما شامل کل بدن اوست از بالای سرش تا پایین پاهایش.

مدیوم کلوز آپ: حالا دیگر به سوژه نزدیک شده‌ایم. قیافه اش را می بینید و احوال و حالات او برایتان مشخص است. در نمای بسته متوسط از زیر قفسه سینه تا بالای سر سوژه قابل مشاهده است و سوژه رابطه صمیمی ای با او برقرار می کند.

کلوز آپ: نمای بسته موثرترین نحو برای نشان‌دادن جزئیات خاص سوژه است. در اینجا ما فقط صورت فرد را می‌بینیم. می‌توانیم کاملا چهره‌اش را با جزئیات بسنجیم. آیا چهره‌‌اش زیباست یا نه؟

اکستریم کلوز آپ: مختص نمایش جزئیات سوژه. همۀ تمرکزمان روی چشم‌های فرد است. شاید پُر بی‌راه نباشد که می‌گویند، چشم‌ها صادقانه‌ترین نداهای آدم‌ را به ما می‌دهد. چشمان سوژه محترم ما چه می‌گوید؟ این نما به نمای ایتالیایی هم معروف است. فکر می کنید چرا به آن نمای ایتالیایی می گویند؟! در نظرات برایمان توضیح دهید... 

ورود به سایت والاوید