امام حسین (ع) و واقعه ی عاشورا

حسین بن علی برای ایرانیان نماد مبارزه تا آخرین قطره خون در دنیای آلوده به ظلم و ناعدالتی است. واقعه عاشورا که در آن امام حسین و یارانش در برابر حکومت ظالم زمان، یزید فرزند معاویه قیلم کرده است و زیر بار زورگویی وی نمی رود. برای ایرانیان که همواره در حافظه تاریخی مشترک و متون ادبیات کلاسیک خود، تصویری از حاکمان ستمگر و بی خبر از رنج مردم وجود دارد، امام حسین یک جرعه آرامش معنوی و زندگی شرافتمندانه است. اگرچه در تراژدی شهادت امام حسین(ع) به عنوان نوه پیامبر اسلام، غصه ای نهفته است که زنگ خطر زندگی مبتنی بر پستی و ذلت را برای مردم هر دوره و زمان به عنوان یک الگوی قهرمان، به صدا در می آورد، اما در آن داستان، عنصر حماسه نیز وجود دارد. ایرانیان در سوگ شهادت ایشان، گریه می کنند و به عزاداری می پردازند اما این گریه از غروری انسانی و عدالت خواهانه پر شده است. جنس اشک های شیعیان در عزای حسینی، فقط از جنس از دست دادن یک دوست، یک همنشین و یک عضو خانواده نیست؛ جنس غم عاشورا، افتخار به آزادی و آزادگی است. 

دعوت شدی درباره ی استوک فوتیج بخونی

ایرانیان هر ساله در دهمین روز از ماه محرم، برای به قتل رسیدن نوه پیامبر که در مسیر آزادی و عدالت کشته شد، عزاداری می کنند. آداب عزاداری در ایران شامل پخش کردن نذری، سینه زدن، گریه کردن، پوشیدن لباس مشکی، پیاده روی گروه های مردم در ظهر روز عاشورا، مراسم طبل کوبیدن، زنجیر زدن بر روش شانه ها و کتف،  بلند کردن علامت های بزرگ در یادبود لشگر های نظامی قدیمی، گل مالیدن بر لباس و سر به عنوان شریف ترین عضو بدن، شبیه سازی وقایع کربلا در قالب نمایش های مذهبی یا تعزیه و در نهایت روشن کردن شمع است. هر ایرانی یا بهتر بگوییم هر شیعه، با عزاداری برای امام حسین در واقع اشکی برای عدالت و فضیلت های انسانی در دنیای تاریک ساخته شده دست ستمگران می ریزد و به خود یادآوری میکند که در دنیایی که آزادی و آزادگی جایی ندارد، مردن بهتر از زندگی کردن است. 

درباره ی اربعین حسینی بخوانید

حرکت امام حسین همواره الهام بخش حرکت های عدالخواهانه و جنبش های آزادی طلبانه زیادی در طول تاریخ بوده است. تا جایی که بسیاری از بزرگان جهان در توصیف ایشان بسیار نوشته اند و جملات کم نظیر به زبان ها آمده است. از آن جمله می توان به ماهاتما گاندی، چارلز دیکنز، جرج جرداق، توماس کارلایل و بسیاری دیگر اشاره نمود. یک جمله معروف از امام خمینی، بنیان گذار جمهوری اسلامی در خصوص واقعه کربلا در ایران بسیار پر تکرار است: “این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.” این جمله عصاره برداشت ایرانیان از حرکت امام حسین(ع) و نسبت آن با دین داری است.

امام حسین به عنوان رهبر آزادگان جهان، مسیر پر پیچ و خم عدالت خواهی و مقاومت در برابر ظلم را به همراه خانواده و یاران وفادار خود، تا به شهادت رسیدن یکایک آنها طی کرد. این امر در ذهن ایرانیان و شیعیان از ایشان، قهرمانی مظلوم شکل داده است که برای زندگی عادلانه و آزاد، تا آخرین قطره خون مبارزه می کند. بسیاری از اسلام شناسان، امام حسین و واقعه عاشورا را، سمبل ایثار و شهادت برای محقق کردن آرمان های بزرگ انسانی دانسته و هدیه ای از طرف مسلمانان برای همه جهانیان معرفی می کنند. برداشت شما از امام حسین و واقعه بزرگ عاشورا چیست؟

والاوید برای آشنایی بیشتر علاقه مندان با آداب و رسوم ایرانیان در نقاط مختلف کشور، آرشیوی از فیلم های خام با موضوعات عزاداری، زنجیر زنی، پیاده روی اربعین، تعزیه و پخش کردن نذری را در دسته مذهبی و سبک زندگی برای کاربران فراهم کرده است. 

مشاهده حرم امام حسین در والاوید