آموزش حذف پرده کروماکی (پرده سبز) در نرم افزار ادوبی پریمیر

در این آموزش مقدماتی تدوین فیلم میخواهیم حذف پرده سبز یا پرده کروماکی در نرم افزار ادوبی پریمیر را به شما همراهان عزیز  آموزش دهیم. 

معمولا ویرایشگر های حرفه ای فیلم برای صرفه جویی در وقت و هزینه ها از شگرد پرده سبز در فیلمسازی خود استفاده میکنند این کار در سه مرحله ی ساده انجام میشود، ظبط فیلم پرده سبز، وارد کردن فیلم به داخل نرم افزار های تدوین فیلم و حذف پرده سبز.

نرم افزار های زیادی هستند که توانایی حذف پرده سبز از روی تصاویر را دارند اما میتوان به جرعت گفت که بهترین آنها ادوبی پریمیر است که البته پر استفاده ترین نرم افزار در بین تدوینگران در جهان نیز میباشد.

معروفترین نرم افزار های تدوین فیلم:

۱- نرم افزار پریمیر Adobe Premiere
۲- نرم افزار سونی وگاس Sony Vegas Pro
۳- نرم افزار افترافکت Adobe After Effects
۴- نرم افزار Davinci Resolve Studio
۵- کورل استودیو Corel VideoStudio
6-ادیوس، Grass Valley EDIUS
7- فاینال کات، Final Cut

در ادامه عکس نرم افزار ادوبی پریمیر را مشاهده میکنید :نرم افزار ادوبی پریمیر

درباره ی استوک فوتیج چی میدونی ؟

آموزش حذف پرده سبز در پریمیر:

مرحله 1: فوتیج پرده سبز یا green screen خود را وارد نرم افزار کنید:

مرحله 1 نحوه وارد کردن فوتیج به پریمیر

نرم افزار پریمیر خود را باز کنید و روی new project کلیک کنید سپس باید فوتیج پرده سبزی که دارید رو وارد نرم افزار کنید میتوانید فوتیج خود را به صورت drag & drop (کشیدن و رها کردن) وارد نرم افزار کنید و یا روی تب file در سمت چپ بالای نرم افزار کلیک کرده و گزینه ی import رو بزنید. 

ما در این آموزش از فوتیج پرده سبز موشن گرافیک قایق چوبی استفاده میکنیم جهت دانلود این فوتیج اینجاکلیک کنید.

مرحله 2: یک سکانس (Sequence) جدید ایجاد کنید:

ساخت سکانس جدید در پریمیر

حال باید یک سکانس جدید با فوتیج خود درست کنید تا ویدئو شما وارد تایم لاین شود و نمایش داده شود، برای اینکار روی فوتیج کلیک راست کرده و گزینه ی "new sequence from clip" را بزنید. این گزینه یک سکانس جدید با ویدئو شما میسازد. 

مرحله 3: گذاشتن پس زمینه (فوتیج بکگراند) برای ویدئو:

وارد کردن فوتیج بکگراند در پریمیر

برای این کار فایل پس زمینه ی خود را وارد نرم افزار کنید حالا باید لایه v1 رو بالای لایه ی v2 قرار بدیم با اینکار فوتیج پرده سبز روی پس زمینه ی مورد نظر می‌افتد سپس سایز پس زمینه و طول زمانی آن را با فوتیج اصلی ست کنید.

مرحله 4: افکت Ultra Key:

افکت اولترا کی پریمیر

اکنون باید رنگ سبز را از روی فوتیج خود حذف کنیم ما اینکار را با افکت Ultra Key انجام میدهیم برای اینکار در پنل جلوه ها میتوانید به دنبال این افکت بگردید و آن را پیدا کنید یا میتوانید با سرچ کردن "key" این افکت را پیدا کنید سپس افکت اولترا کی را گرفته و مجددا به روش drag & drop به روی ویدئو فوتیج خود میکشیم و رها میکنیم.

مرحله5: ابزار Color Picker:

حذف پرده سبز با ابزار قطره چکان در پریمیر

حذف کردن رنگ سبز در پریمیر

بعد از انداختن افکت روی ویدئو یک پنل مخصوص افکت اولترا کی در سمت چپ نرم افزار باز میشود. حال باید با استفاده از ابزار color selector که شبیه به یک قطره چکان است رنگ مورد نظر خود برای حذف شدن از روی ویدئو را انتخاب کنیم. اگر یک پس زمینه ی تمام سبز شفاف داشته باشید این ابزار خیلی سریع و با دقت بالایی رنگ سبز و یا هر رنگی که انتخاب کنید را از ویدئو حذف میکند. فقطط کافی است قطره چکان را انتخاب کنید سپس به روی ویدئو بروید و روی رنگ سبز کلیک کنید. بوووم میبینید که رنگ سبز کاملا حذف شده است.

مرحله 6: تمیزکاری و حذف سایه هایی که در این پس زمینه مشاهده نمیشوند:

بعد از حذف پرده سبز به خروجی چنل آلفا میرویم در این قسمت با سیاه و سفید شدن تمامی سوژه های تصویر میتوان به راحتی تمامی سایه های اضافی و نقاطی که روی پرده سبز بوده اند اما به طور دقیق حذف نشده اند مشاهده کرد اما حالا باید چه کنیم؟ 

حال باید از تنظیمات افکت اولترا کی استفاده کنیم ما نمیتوانیم عدد دقیق و ثابتی بگوییم ولی بسته به نوع ویدئو شما و میزان سایه میتوانید به کم و زیاد کردن فیلد "Transparency" و "Pedestal" در بخش Matte Generation ویدئو خود را در حالت چنل آلفا تنظیم کنید و تمامی نویز ها، سایه ها و مشکلات دیگری که ممکن است در ویدئو های پرده سبز وجود داشته باشند را حذف کنید.

مرحله 7: تمیزکاری لبه های سوژه:

تنظیمات matte cleanup

تنظیمات matte cleanup در پریمیر

اگر نور پردازی شما درست نباشد و یا فیلمبرداری با کیفیتی انجام نداده باشید بعد از حذف پرده سبز ممکن است با مشکلی روبرو شوید، نوار سبز رنگ کم رنگی دور سوژه ی شما وجود دارد و سوژه ی شما را تبدیل به یک سوژه ی مصنوعی و فیلم شمارا خراب کرده است.
برای حل این مشکل میتوانیم از بخش "Matte Cleanup" استفاده کنیم، بسته به میزان لبه های ویدئو و میزان خرابی میتوانید با تنظیماتاین قسمت بازی کنید، کم و زیاد کنید و مشکل ویدئو را حل کنید.

مرحله 8: تنظیمات Spill Suppression:

تنظیمات Spill Suppression در پریمیر

گاهی اوقات ممکن است رنگ سبز بر روی سوژه ی شما بریزد به این معنا که قسمتی اس سوژه ی شما بعد از حذف پرده سبز خراب میشود و رنگ سبز روی آن مشاهده میشود در چنین مواقعی میتوانید از Spill Suppression استفاده کنید.

مرحله 9: برش و جابه جایی فیلم:

حال بیاید قایق چوبی را که پس زمینه ی آن را حذف کرده ایم در نقطه ی مناسبی و هماهنگ با پس زمینه قرار دهیم. برای این کار در بخش Effect & Controls با 2 فیلد Position و scale که به ترتیب، موقعیت و میزان بزرگی سوژه را میتوان با اینها تنظیم کرد.

آموزش ویدئویی حذف پرده سبز در پریمیر:

اگر آموزش بالا را متوجه نشدید میتواند ویدئوی آموزشی حذف پرده سبز را نیز در زیر مشاهده کنید:

مشورت نهایی :

در نهایت استفاده از پرده سبز را به شما همراهان همیشگی والاوید پیشنهاد میکنیم. اگر امکان تهیه استودیو پرده سبز و یا ضبط ویدئو فوتیج های پرده سبز را ندارید ما به شما والاوید را پیشنهاد میکنیم با هزاران کار گرافیکی متنوع و پرده سبز های با کیفیت استودیویی که هم اکنون میتوانید از سایت والاوید دانلود کنید.

مشاهده فوتیج های کروماکی پرده سبز در والاوید