تاریخچه پیاده روی اربعین

هر ساله قرص ماه که کم کم از نیمه ی محرم نحیف و نحیف تر می شود و همگام با کارون اسرای کربلا به سمت شامات رهسپار می گردد ، شور و اشتیاق عاشقان سیدالشهدا نیز کم کم  به جوش و خروش می افتد . آهسته آهسته ستون های خیام حسینی بر تارک موکب ها  سوار می شود و جمعیت رفته رفته به سمت نینوا رهسپار می گردد. اربعین شروع  می شود . 

تاریخچه اربعین

تاریخچه اربعین ، این حرکت عظیم را باید در همان سال 61 هجری جستجو کرد .  ردپای این موهبت الهی را می توان در کنار مرکب عطیه و جابر بن عبدالله  انصاری یافت . همان اولین زائران قبر اباعبدالله . پس از آن این سنت احسن  را گروه های کوچک مردم و علما ادامه دادند و با همه ی جور ظالمان اموی و  عباسی این حرکت هر ساله مخفیانه و با مشقت فراوان ادامه یافت . در برهه ای  طولانی از تاریخ سنت راهپیمایی دسته جمع اربعین عملا به فراموشی سپرده شد  .  تا مجددا درسال 1319 هجری شیخ میرزا حسین نوری معروف به محدث نوری با 30  تن از شاگردانش این سنت را احیا کردند . پس از آن مراجع و علما و مردم در  دسته های کوچک هر ساله در ایام اربعین به پابوس ارباب بی کفن مشرف می شدند .  طی سال های بعد علمایی همچون مرجوم حضرت امام خمینی، میرزا جواد آقا ملکی  تبریزی، علامه امینی، آیت الله نائینی از ادامه دهندگان و ناشرین این حرکت  عظیم به شمار می روند . 

 آشنایی با غذاهای ایرانی

 پیاده روی مردم در اربعین حسینیاسلوموشن حرکت جمعی مردم به سوی حرم امام حسین علیه السلام

در سال  1390 هجری و با کودتای حزب بعث عراق و تسلط گروه های تندرو،  فشار و اختناق بر شیعیان و به ویژه زائرین اربعین حسینی افزایش یافت تا آن  جا که رسما پیاده روی اربعین ممنوع اعلام شد و زائرین به شدت مورد مجازات  سربازان بعثی قرار می گرفتند. تا جایی که در سال 1397 هجری هواپیما های حزب  بعث مسیر پیاده روی اربعین حسینی را بمباران کردند و بسیاری از شیعیان را  به شهادت رساندند . از این جهت اربعین سال 1397 هجری به اربعین خونین لقب  گرفت . این فشارها ادامه یافت تا در سال 1324 هجری با سرنگونی صدام و حزب  بعث، شیعیان عراق فرصتی یافتند تا در تاریخ اربعین فصلی جدید را رقم بزنند .  طی سال های 1324 تا 1333 با وجود نیرو های اشغالگر آمریکایی در عراق این  حرکت عظیم هر ساله رو به افزایش گذاشت و با وجود نا امنی های فراوان گروه  های مختلفی هم چون القاعده از جمعیت کثیر این نهضت کاسته نشد تا رسیدیم به  سال 1334 که همزمان با خروج آخرین سربازان آمریکایی از عراق ، صفحه ی کتاب  بزرگ این حماسه ی پر شور ورق خورد و فصل تازه ای از راهپیمایی اربعین را  رقم زد .

دسته دسته مردم اعم از شیعه و غیر شیعه، از سراسر جهان به ویژه از ایران  فرصت یافتند تا به سمت سرزمین نینوا روانه شده و پرچم لبیک یا حسین را از  اقصی نقاط جهان بر دوش بکشند و ردی از عطر سیب را در تمام دنیا منتشر کنند.  مسیر نجف تا کربلا را با قدم هایشان آب و جارو کنند. 

معرفی روستای توران پشت، ایران کوچک

پیاده روی اربعیناسلوموشن حرکت جمعی مردم به سوی حرم امام حسین علیه السلام

پیاده‌روی اربعین

زوار اربعین از بصره و ناصریه و نجف و دیگر کانون های شیعی عراق مسیر را  آغاز می‌کنند؛ اما عمدتا مسیر را از نجف شروع می کنند. با گذر از کوچه ‌پس  کوچه‌های نجف و از میان عطر گرم قیمه نجفی قطره‌قطره به سیل خروشان این  مسیر می‌پیوندند. موکب به موکب به جلو می روند. خسته می شوند. به راه می  افتند . تاول ها بر پایشان چنگ می زنند. آرام تر قدم بر می دارند . تشنه می  شوند. به یاد اهل بیت در غل و زنجیر حسین بن علی لب تر نمی کنند. پس از  گذراندن عمود های نجف تا کربلا کم کم گام هایشان سریع تر می شود. شوق دیدار  پرچم سیاه برافراشته بر خورشید طلایی گام هاشان را استوار کرده است. 

اربعین را در والاوید تماشا کنید