ضرب المثل‌ های ایرانی

ضرب المثل چیست؟

ضرب المثل،‌ سخن کوتاه و مشهوری است که به قصه­ای عبرت آمیز یا گفتاری نکته آموز اشاره می­کند و جای توضیح بیشتر را می­گیرد. ضرب المثل سخن برجسته، واضح و پند آمیزی است که میان مردم رایج است.

ضرب المثل در لغت به معنای مثال زدن است. مردم در گفتگوهایشان برای اینکه منظور خود را بهتر برسانند، از ضرب المثل ها استفاده می­کنند. ضرب المثل می­تواند یک بیت شعر، یک مصراع شعر یا جمله­ای معروف باشد.

مثل­ها از کجا می­آیند ؟ 

آشنایی با انواع غذاهای ایرانی

بعضی از مثل­ها حاصل پندهای حکیمان، پیشوایان مذهبی یا تجربه های زندگی مردم است. اینگونه مثل­ها را حکمت می نامند.

بعضی از ضرب المثل­ها، گفتار اشخاص نامدار تاریخ یا افراد عادی بوده است که در زمان خاصی خیلی به جا و مناسب بوده و از بس به ذوق دیگران خوش آمده، مشهور شده است .

بسیاری از مثل­ها نتیجه­ی یک داستان است، داستانی که ممکن است حقیقی یا افسانه باشد. در حالی که مردم از داستان اصلی آن ممکن است بی خبر باشند و یا  ممکن است در هر شهری به صورتی نقل شود.

بعضی از مثل­ها از یک قطعه شعر معروف گرفته شده است، مانند  از ماست که بر ماست که از شعر معروف ناصر خسرو گرفته شده است.

ضرب المثل در همه زبان­های دنیا وجود دارد. بعضی از مثل­ها در همه­ی زبان­ها به هم شباهت دارند.

در زبان فارسی نیز ده­ها هزار ضرب المثل‌ های ایرانی وجود دارد. 

دعوت شدی درباره ی استوک فوتیج بخونی

چند نمونه از ضرب المثل­های ایرانی

مثال اول: آشپز که دو تا شد ، آش یا شور میشه یا بی نمک به معنی این است که اگر دو نفر در کاری شراکت کنند، احتمال این که نتیجه­ی آن کار خراب شود بسیار است. حالا دلیل این که توی این ضرب المثل از آش استفاده شده چیست؟ آش یکی از غذاهای اصیل ایرانی است. تقریبا در تمامی نواحی ایران پخته می­شود. انواع مختلفی دارد: آش رشته، آش دوغ، آش آلو، آش جو، آش ماست و…

آش رشته از رشته، کشک، سبزیجات و حبوبات درست می­شود و از غذاهای محبوب ایرانیان است.

مثال دوم: آب پاکی را روی دستش ریخت. آب در فرهنگ ایرانی نماد پاکی است. وقتی می­گویند آب پاکی را روی دستش ریخت یعنی او را ناامید کرد.

مثال سوم: آب از دستش نمی­چکد. برای کسی استفاده می­شود که خسیس است. حالا چرا از کلمه­ی آب استفاده شده است؟ چون می­خواهد بگوید آن فرد ساده­ترین و کوچیک­ترین چیزها را هم از دست نمی­دهد.

در ادبیات فارسی از سال­ها پیش از ضرب المثل استفاده می­کردند. همان طور که ما در اشعار شاعرانی مانند ناصر خسرو، مولانا و… این ضرب المثل­ها را مشاهده می­کنیم. البته همچنان هم ضرب المثل در ادبیات فارسی جایگاه ویژه­ای دارد و در متون فارسی، داستان­ها و اشعار از آن­ها استفاده می­شود.
برای مشاهده فوتیج های ویدیویی والاوید و آشنایی با فرهنگ و هنر ایرانیان اینجاکلیک کنید.